Lazer Epilasyon

Kalıcı epilasyon amacıyla uygulanan 3 çeşit lazer sistemi vardır. Alexandrite, Nd:YAG ve Diode Lazer sistemleridir.

Alexandrite lazerler 755nm, Nd:YAG lazerler 1064nm, Diyot lazerler 810nm dalgaboyuna sahiptirler. Bir de aslında bir lazer sistemi olmayan fakat epilasyon için kullanılan IPL mevcuttur.

Alexandrite Lazer
Alexandrite Lazer uygulaması, cilt tonu açık ve açığa yakın kişiler için uygundur. Koyu cilt tonuna sahip olmayan fakat koyu renk kıl tipine sahip kişilerde de uygulanabilir. Koyu cilt tonuna uygulanması tavsiye edilmez.

Nd:YAG lazer
Nd:YAG lazer 1064 nm. dalgaboyunda, lazer epilasyonda, damar ve leke tedavisinde kullanılan bir lazerdir. Nd:YAG lazer renge çok duyarlı olmadığından koyu ten rengine sahip olanlar ve bronz teni olanlarda epilasyonda tercih edilir.Çünkü  koyu cildi yakmaz.

Diode Lazer
Diğer lazer sistemlerine göre cildin daha derin tabakalarına nüfuz eder. Özellikle koyu renkli cilt tipleri için uygulanmaktadır. Alınan sonuçlar itibariyle açık renk cilt ve kıl tipinde uygulamalar için tavsiye IPL Nedir?

IPL
(Intensed Pulsed Light) cihazlar 550 – 1200nm arası ışın demeti kullanırlar. Epilasyon, cilt leke, akne tedavileri uygulamalarında kullanırlar.

Lazer Epilasyon Tamamen Güvenli midir?
Lazer epilasyon uygulamaları enfeksiyon ve bulaşıcı hastalık riski taşımaz. Kanserojen değildir. Teknolojik anlamda kalifiye ve onaylı cihazlarla uzmanlar tarafından yapılan uygulamalar hem daha az acılı olacak hem de olası geçici kızarıklıklar dışında bir yan etkiye sebep olmayacaktır. Cihazın etkili bir soğutma sistemine sahip olması bu olası kızarıklıkların hiç ortaya çıkmaması ya da oldukça kısa süreli olmasını sağlayacak etkenlerdendir.

Bir Seans Ne Kadar Sürer?
Epilasyon uygulamasının bir seansı bölge büyüklüğüne bağlı olarak 10 – 90 dakika arası sürmektedir. Uygulamada kullanılan cihaz tipi ve teknik özellikleri de seans süresini etkileyen faktörler arasında yer alır.

Kaç Seans Yaptırmalıyım?
Kalıcı sonuçlar genellikle 3 – 8 seans arasında alınmaktadır. Fakat bu aralık özel durumlarda değişebilmektedir. Uygulama başlangıcında kesin seans belirlenmesi doğru değildir.

Kimlere Uygulanamaz?
Lazer epilasyon, 12 yaşından küçüklere ve hamilelere uygulanmamalıdır.

Lazer Epilasyon Öncesi Uyarılar

Uygulama yapılacak bölgelere en az 10 gün öncesinden ağda, cımbız ve benzeri kıl köklerine zarar veren yöntemler uygulanmamalıdır. Cilt yüzeyini soyarak yenileyen peeling gibi yöntemler uygulanmamalıdır. Lazer epilasyon öncesi bronzlaşmış, solaryum almış, ya da aşırı güneş ışığına maruz kalmış bir ten uygulama için uygun değildir.