Çatlak Tedavisi

Bazen alınan kilolardan bazen genetik yapıdan bazen hamilelikten bazen de sadece ergenlikten vücudumuzda hiç hoşumuza gitmeyen uzun çizgiler oluşur.

Çatlaklar vücutta devamlı olarak gerilme görülen belli alanlarda karşımıza çıkıyor. Bu bölgeler arasında karın, kadınlarda göğüs bölgesi, uyluk, kalça, diz çevresi,bacak, kollar ve vücut geliştiricilerde omuzlar yer alıyor.
Hamileler, kilolu kişiler, sporcular, belli ilaçları kullananlar ve bazı hastalıklarda çatlaklar daha sık görülebiliyor. Ayrıca hormonal değişiklikler, cildin genişleme kapasitesinin üzerine çıkacak şekilde gerilmesi ve kontrolsüz egzersiz çatlak oluşumunu kolaylaştırıyor. Ancak genetik yatkınlık en önemli etkenler arasında yer alıyor.
Çatlakları engelleyebilmek için kilonuzu kontrol altında tutmalı ve hızlı kilo alıp vermemelisiniz. Ciltte gerilmenin olabileceği yerleri kremlerle yumuşak tutabilirsiniz.Ancak genetik yatkınlık ön planda ise çatlak oluşumunu engellemek zor olabiliyor.

Çatlak kremlerinin veya dışarıdan masajla uygulanan çeşitli ürünlerin bilimsel olarak kanıtlanmış bir etkinliğinin olduğunu söyleyebilecek yeterli sayıda çalışma yok. Ancak pratikte düşünülen ve görülen, bunların ciltte sağladığı yumuşama ile cildin gerilme kapasitesinin artırılması sonucu yeni çatlakların daha hafif düzeyde oluştuğu veya oluşumunu engellediği ve oluşanların da görünümünde az da olsa bir düzelme sağladığı. Çatlaklar üzerinde etkili olabilecek yöntemler arasında ayrıca lazer uygulamaları, radyofrekans, dermabrazyon, kimyasal peeling, karboksiterapi, cerrahi, mezoterapi, mikropigmentasyon, retinoid grubu diğer bazı ürünleri içeren kremler yer alıyor.